Chimes – czy współcześnie ma swoje zastosowanie?


Najstarszymi instrumentami świata są instrumenty perkusyjne, których jest wiele rodzajów i typów. Co ciekawe te instrumenty były wykorzystywane do kultu różnych bogów i bożków przez dawne kultury i plemiona. Fundowały też ludziom rozrywkę, a także pomagały się komunikować ze znacznych odległości, ponieważ były one naprawdę głośne, a ich dźwięk niósł się wyśmienicie.

Instrumenty perkusyjne pełnią niezwykle ważną rolę w utworach muzycznych. Nieważne jaki to typ muzyki, może to być zarówno jazz, pop, rock czy muzyka klasyczna, współczesna lub alternatywna. Odpowiadają one za rytm, tempo, a także nadają takich efektów dźwiękowych jak żadne inne. Bez instrumentów perkusyjnych nie istniał by rytm, a bez rytmu muzyka.

Chimes jest to instrument perkusyjny, który możemy nazwać idiofonem. Co to są idiofony? To instrumenty, które wydają dźwięk całą swoją powierzchnią. Wystarczy uderzyć w nie ręką, pałką, pałeczką lub innymi przedmiotami. Można nimi też potrząsać. Na ramie instrumentu są powieszone metalowe, a najczęściej aluminiowe rurki – krótsze i dłuższe. Ich ruch sprawia, że wydobywa się z nich dźwięk. Dawniej Chimesy były zostawiane na zewnątrz różnych świątyń, by wiatr wprawił je w ruch i by wygrywały one melodie dla wiernych i dla bogów. W pewnym momencie ten instrument przyjął się nawet jako ozdoba domu czy mieszkania.
Współcześnie ten idiofon znajdziemy w wielu ścieżkach dźwiękowych do filmów, w utworach jazzowych oraz w różnych orkiestrach. Nadaje on niesamowitą barwę i niepowtarzalny klimat muzyczny.

Chimesy dostępne na stronie DrumCenter.pl.