Czy powinieneś kupić płyty winylowe czy albumy cyfrowe?

Jeśli jesteś zapalonym słuchaczem muzyki, być może zastanawiasz się, czy warto zainwestować w zakup płyt winylowych, czy zamiast tego albumów cyfrowych. Ten artykuł pomoże rzucić trochę światła na ten temat i pomoże Ci zdecydować, który format jest dla Ciebie najlepszy.

Popularność płyt winylowych

Płyty winylowe zyskały na popularności w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ coraz więcej osób interesuje się ponownym słuchaniem muzyki. Wydaje się, że oferują nostalgiczne uczucie, że pliki cyfrowe po prostu nie może zapewnić.

Jednak nie są one tak powszechne, jak mogłoby się wydawać, więc ważne jest, aby wiedzieć, czy są one odpowiednie dla Ciebie przed dokonaniem inwestycji. Tutaj przyjrzymy się zarówno zaletom, jak i wadom kupowania płyt winylowych lub albumów cyfrowych, abyś mógł podjąć dobrze poinformowaną decyzję.

Czy można porównać winyle z płytami analogowymi

Płyty winylowe są nagraniami analogowymi. Oznacza to, że są one wykonane przy użyciu techniki nagrywania, która istnieje od dawna, a nie przy użyciu cyfrowej technologii nagrywania. Każdy z tych produktów znajdziesz w ofercie sklepu internetowego z płytami winylowymi o nazwie Winylownia.

Zazwyczaj są one wykonane z materiału takiego jak polichlorek winylu (tworzywo sztuczne), a ponieważ są analogowe, nie mają jakości dźwięku tak dobrej, jak pliki cyfrowe. Są oczywiście wyjątki, ale jest to ogólna zasada. Jest jednak jeszcze jedna duża różnica z płytami winylowymi: trzeba je odtwarzać na odtwarzaczu płyt. Większość ludzi nie ma takiego w dzisiejszych czasach, więc nie jest to realna opcja. Czym jest album cyfrowy?

Albumy cyfrowe to mocna konkurencja winyli

Albumy cyfrowe nie mają takiego samego „feelingu” jak płyty winylowe, ponieważ są po prostu plikiem na komputerze lub zewnętrznym urządzeniu pamięci masowej. Nie ma fizycznego obiektu, który można trzymać, na który można patrzeć lub którego można słuchać.

Oznacza to, że można ich słuchać w dowolnym urządzeniu audio, w dowolnym czasie.

Łatwo się nimi zarządza i można łatwo śledzić, czego się słuchało i czego jeszcze trzeba posłuchać. Płyty winylowe mają jednak tę przewagę nad albumami cyfrowymi, że nie zużywają przestrzeni dyskowej, tak jak robią to pliki cyfrowe. Jeśli masz małe urządzenie pamięci masowej, możesz nawet trzymać wiele płyt winylowych w szafie i nie zajmować tyle miejsca, co w przypadku albumów cyfrowych.