Jak dokładnie przebiega strojenie perkusji?


Warto wiedzieć, że perkusja jest zaliczana do instrumentów, które koniecznie muszą być odpowiednio nastrojone. Należy również mieć świadomość, że wspomniany instrument może być strojony przy pomocy specjalnie do tego celu przeznaczonych przyrządach. 

Jakie są najlepsze metody perkusistów?

Uznaje się, że perkusja będzie miała zdecydowanie najlepsze brzmienie w przypadku właściwie naciągniętych naciągach. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że jest to absolutna podstawa. Bardzo duża liczba perkusistów dąży uzyskania dobrego brzmienia dbając o wspomniane naciągi. 

Obecnie znanych jest bardzo dużo metod oraz sposobów na strojenie perkusji. Wśród najczęściej stosowanych należy wymienić:

– strojenie na ucho

– wykorzystywanie elektrycznych stroików

– strojenie metodą fałd

– strojenie pod instrumenty klawiszowe

Które elementy omawianego instrumentu powinno się najczęściej stroić?

W celu wydobycia z perkusji najlepszego możliwego dźwięku rekomendowane jest zwrócenie szczególnej uwagi na zainstalowanie właściwych naciągów. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie dokładnie brzmienie z instrumentu chce uzyskać muzyk. 

Warto wiedzieć, że delikatne i cienkie naciągi będą znacznie bardziej rezonować, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie większych różnic dynamicznych. Należy także zaznaczyć, że perkusiści bardzo często używają pojedynczych, olejowych oraz podwójnych naciągów. 

W trakcie strojenia bardzo duże znaczenie będzie miało wyciszenie bębnów. Dzięki właściwemu nastrojeniu instrumentu możliwe jest uzyskanie najlepszego możliwego brzmienia.