Jak wybrać najlepszy pulpit do nut dla perkusisty?


Pulpit, nazywany także stojakiem albo statywem, jest ważnym elementem wyposażenia muzyków grających na różnych instrumentach – także na perkusji. Zadaniem pulpitu jest przytrzymanie zeszytu nutowego. Jak wybrać najlepszy model?

Stabilny blat pod nuty

Blat na nuty może być wykonany z poprzeczek, ale w sprzedaży dostępne są także pulpity do nut z pełnymi blatami i blatami perforowanymi – z otworami.

Pulpit z blatem z poprzeczek jest najlżejszy i sprawdza się do lekkich zeszytów nutowych. Te zbyt ciężkie mogą go przewracać. Inna propozycja to blat perforowany albo pełny. Ten pełny jest polecany do gry na koncertach, gdy zza pulpitu może prześwitywać światło. Można też łatwo robić na nim notatki na kartkach. Z kolei pulpit z blatem perforowanym jest lżejszy od tego pełnego.

Blat powinien mieć też szeroką regulację oraz wąsy – czułki, które zapobiegają zamykaniu się zeszytów, zwiewaniu kartek.

Podstawa z szeroką regulacją

To drugi istotny element pulpitu do nut. Podstawa powinna być zakończona trójnogiem z antypoślizgowymi elementami. Szerszy trójnóg zapewnia większą stabilność.

Ważna jest też regulacja, ponieważ pulpit do nut powinien być ustawiony na poziomie odpowiadającym wzrostowi użytkownika.

Lepszej klasy modele mają specjalne systemy ułatwiające rozkładanie bez konieczności stosowania śrub dokręcających i zaciskowych.

Gdy statyw ma być używany także na koncertach, w szkole muzycznej, w takim przypadku warto wybrać model z pokrowcem lub dokupić go osobno. Wtedy jego przenoszenie będzie łatwiejsze.

Pulpity do nut dostępne w tym miejscu.