Jak zbudowane jest djembe?

Bęben djembe

Djembe z DrumCenter, czyli afrykański bębenek zbudowany jest z kilku elementów, które połączone ze sobą tworzą całość. Elementami tymi są: korpus, stalowe obręcze, skóra oraz sznurek.

Korpus

W przypadku korpusu czyli głównego elementu bębenka jego budowa przypomina kielich. Wykonuje się go z odpowiednio przyciętego pnia, który rzeźbi się w taki sposób, aby nadać mu właściwy profil zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Co istotne kielich ten wykonywany jest ręcznie. Nie zmieniło się to od czasów, kiedy został on wynaleziony. W przypadku drewna, które wykorzystywane jest do budowy korpusu niezwykle istotną kwestią jest jego twardość. Musi być on na tyle wytrzymały, aby był w stanie udźwignąć pozostałe elementy djembe.

Obręcze

Obręcze metalowe, wchodzące w skład instrumentu produkowane są ze stalowego drutu. Bardzo istotną kwestią jest aby obręcze były na tyle do siebie dopasowane, aby w precyzyjny sposób przytrzymywały skórę. Jest to ważne, ponieważ w przypadku nieodpowiedniego mocowania, skóra może zerwać się podczas grania.

Sznurek

Zadaniem sznurka jest przytrzymywanie skóry, dlatego też powinien być solidny, aby jak najlepiej pełnił swoją rolę.

Skóra

Ostatnim elementem djembe jest skóra, która z reguły pochodzi od kozy, ale istnieją również i takie sytuacje, kiedy wybierana jest skóra cielęca. Niezwykle istotnym jest aby była ona solidnie przygotowana. Ponadto osoba wykonująca djembe winna przymocować ją w odpowiedni sposób.