Ksylofon – ciekawe informacje na temat instrumentu


Standardowy ksylofon to instrument muzyczny, który – niestety – nie jest zbyt znany wśród zwykłych odbiorców muzyki. Tymczasem konstrukcja ta pomimo swej prostoty, jest bardzo często wykorzystywana na wielu estradach (np. w połączeniu z perkusją). Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego instrumentu?

Historia a ksylofon

Ksylofol powstał w XIX wieku i jest jedną z odmian klasycznych cymbałków. O instrumencie powiązanym z ksylofolem pisał między innymi Adam Mickiewicz w swoim dziele „Pan Tadeusz”. Instrument ten charakteryzuje się bardzo ciekawą emisją dźwięków, które – z oczywistych względów – są dosyć krótkie. Jego popularność wynikała przede wszystkim z faktu, że był on bardzo często wykorzystywany do tworzenia muzyki ludowej. Dzięki temu zyskał on szczególną popularność na wsi, ale nie tylko.

Ile to kosztuje?

Ksylofony to dosyć drogie instrumenty muzyczne. Ich cena zależy przede wszystkim od liczby oktaw i barwy brzmienia konkretnego produktu. Najtańsze z nich kosztują zaledwie 2 tysiące złotych, ale na rynku można spotkać również i takie modele, których koszt waha się w okolicach 25 tysięcy złotych. Nawiasem mówiąc, za tą kwotę można kupić całkiem dobry ksylofon 3,5 – oktawowy. Mimo to wiele osób decyduje się na ich zakup, gdyż brzmienie ksylofonu znacznie pogłębia brzmienie klasycznej perkusji.

Podsumowanie

Zdecydowana większość ksylofonów to instrumenty muzyczne przeznaczone do użytku amatorskiego. Ceny dobrych modeli rozpoczynają się już od 15 tysięcy złotych. Za tą kwotę można kupić przyzwoity i funkcjonalny sprzęt.

Ksylofony dostępne na stronie DrumCenter.pl.