Marakasy: co warto wiedzieć o tym instrumencie?


W dość szerokim gronie instrumentów perkusyjnych, bez których trudno wyobrazić sobie większość utworów, pojawiają się marakasy. Co warto wiedzieć o tym instrumencie?

Czym są marakasy?


Marakasy często są nazywane grzechotkami, na co istotny wpływ ma ich kształt. Drewniany trzonek i gruchawka,wykonana z drewna, plastiku lub skorupy orzecha – tak wyglądają klasyczne marakasy. Gra na tym instrumencie jest dość prosta – wystarczy trzymać instrument w ręce i rytmicznie nim potrząsać.

Dzięki kamyczkom, które znajdują się we wnętrzu tej grzechotki, marakasy będą wydawały charakterystyczne dźwięki. Taki szum większość z nas kojarzy z muzyką peruwiańską, w której marakasy zajmują bardzo ważne miejsce, błędem jest jednak ograniczanie tych instrumentów do ludowej muzyki krajów leżących w Ameryce Południowej.

Gdzie można grać na drewnianych marakasach?


Najpopularniejsze marakasy drewniane są instrumentem, który świetnie sprawdzi się w każdym zespole muzycznym – nie tylko tym zajmującym się muzyką indiańską. Po marakasy chętnie sięgają muzycy grający muzykę popularną, instrumenty te pojawiają się też w rękach muzyków rockowych. Możliwości wykorzystania tych instrumentów jest wiele, a popularne „grzechotki” sprawdzą się świetnie w każdej sytuacji.

Tam, gdzie ważny jest rytm, tam, gdzie liczy się ciekawe brzmienie, tam marakasy z drewna poradzą sobie doskonale. Ten oryginalny instrument muzyczny daje wiele miłośnikom muzyki możliwości, a utwory muzyczne z ich wsparciem staną się o wiele ciekawsze.

Marakasy drewniane można zakupić tutaj.