Metronom – czym jest i po co go używać?

metronom tama

Nie każdy początkujący gitarzysta wie, czym jak w ogóle jest metronom i dlaczego warto z nim ćwiczyć. Okazuje się jednak, że jest to bardzo pomocne narzędzie do tego, aby złapać rytm o prawidłowe tempo. Jak najbardziej warto poznać korzyści płynące z posiłkowania się metronomem.

Czym jest metronom i co daje ćwiczenie z nim gry na gitarze?

Tajemniczo brzmiąca nazwa metronom dotyczy prostego i bezobsługowego instrumentu perkusyjnego. Jest to urządzenie wybijające rytm. Można kupić je lub korzystać z internetowej aplikacji, która jest całkowicie darmowa. W przypadku wersji online do dyspozycji mamy zakres rytmu od dwudziestu do czterystu uderzeń na minutę. Możliwe jest także samodzielne wybieranie własnego rytmu, na którym chce się w danym momencie grać. Wybijane mogą być nie tylko ćwierćnuty i ósemki, ale także szesnastki czy triole. Wybór jest naprawdę spory i dotyczy on także metrum. Pojawia się pytanie, co tak o ogóle daje granie z metronomem i czy jest to naprawdę potrzebne?

Jeśli komuś zależy na tym, aby nauczyć się utrzymywania właściwego tempa i rytmu, to jak najbardziej powinien ćwiczyć grę z metronomem. Dotyczy to szczególnie amatorów, którzy dopiero co rozpoczęli swoją przygodę z gitarą. Wówczas powinno się dużo z nim ćwiczyć. Jest niezwykle pomocny także podczas nauki zagrywek, solówek czy riffów. Tak naprawdę to wszystkiego można nauczyć się, grając razem z metronomem. Jest to znacznie skuteczniejszy sposób na naukę niż bez jego użycia, czyli grając na gitarze na czysto.