Nauka gry na perkusji – jak zacząć?


Perkusja, czyli wykorzystywany w muzyce rozrywkowej zestaw bębnów i talerzy perkusyjnych, to wspaniały instrument, a gra na nim daje ogromną satysfakcję. Nauka gry na perkusji rozwija poczucie rytmu, które ma ogromne znaczenie w muzyce. Jak zacząć naukę gry na perkusji?

Podstawy gry na perkusji

Perkusista powinien opanować czytanie nut. Na szczęście nuty na perkusję są stosunkowo proste i zdobycie tej umiejętności nie powinno zabrać wiele czasu. Otworzy to natomiast drogę do wielu ćwiczeń i pozwoli grać ulubione utwory muzyczne. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy odpowiednio rozgrzać nadgarstki, aby uniknąć kontuzji. Kluczowe znaczenie ma także zajmowana w czasie gry pozycja oraz oczywiście sposób trzymania pałeczek perkusyjnych w dłoniach.

Ćwiczenia rytmiczne dla perkusistów

W grze na perkusji najważniejszy jest rytm. To właśnie dlatego tak często wykonuje się ćwiczenia rytmiczne przy użyciu metronomu. Metronom tradycyjny lub elektroniczny to urządzenie, które wydaje dźwięki sygnalizujące dane tempo. Metronom to obowiązkowe wyposażenie każdego aspirującego perkusisty! Ważna jest również regularność ćwiczeń.

Perkusja dla dzieci

Dzieci uwielbiają instrumenty perkusyjne takie jak grzechotki oraz bębenki, dlatego też nauka gry na perkusji może być świetnym pomysłem. Perkusja dla dzieci to najczęściej mniejszy i uproszczony zestaw, który nie jest też tak głośny, jak duża perkusja koncertowa. Nauka gry na perkusji wykształci u dziecka poczucie rytmu i da mu wspaniałą pasję na całe życie.