Niezwykły dźwięk bębna: darbuka


Jedną z odmian bębna, która oferuje bardzo nietypowy dźwięk, jest darbuka. Oryginalnie, została ona stworzona w Egipcie, a obecnie jest wykorzystywana przez wielu muzyków z Bliskiego Wschodu. 

Za co jest ceniona?

Jej zwolennicy uważają, że oferuje niezwykłe dźwięk. Jest on bardzo donośny i w dużej mierze uzależniony od zdolności grającego, a także materiału, z którego ją wykonano.

Darbuka dzieli się na dwa typy: egipski, znacznie mniej zdobiony, który charakteryzują lekko zaokrąglone brzegi i drugi typ, który jest bogato zdobiony. Wykorzystują go głównie muzycy z Bliskiego Wschodu.

Jak wybrać dobry instrument?

Dawniej, darbuki powstawały z ceramiki i skóry koźlej lub rybiej. Obecnie, do jego produkcji wykorzystuje się w głównej mierze mosiądz lub aluminium do stworzenia podstawy i plastik w formie membrany.

Wybierając ten instrument, warto w miarę możliwości wypróbować go w sklepie. Ze względu na dużą różnorodność stosowanych materiałów, może on wydawać z siebie różne dźwięki, dlatego warto jest go wypróbować przed zakupem.

Metody gry na darbuce

Profesjonalni muzycy grają na dwa sposoby – trzymając bęben między nogami (znacznie rzadziej) lub pod pachą. Dźwięki wydobywa się z niej nie tyle uderzając, co pocierając i postukując. 

Niektórzy wykorzystują również sama podstawę. Uciskając ją dłońmi, nieco zmieniają dźwięki, jakie wydaje z siebie membrana. Dla muzyków, którzy łączą taniec z grą, powstały specjalne modele, które można zawiesić na szyi dla większego komfortu i umożliwienia wykonywania tych dwóch czynności na raz.