Rodzaje werbli i różnice między nimi

chromowany werbel

Werble to instrumenty, które razem z bębnem dużym tworzą perkusję. Najpopularniejsze są werble drewniane, akrylowe i metalowe. Każdy rodzaj ma inne brzmienie, które jest dopasowane do oczekiwań perkusisty.

Różnice w brzmieniu

Najbardziej uniwersalnym typem werbla jest werbel klonowy, który sprawdza się w zasadzie w każdym rodzaju muzyki (głównie w popularnej lub rockowej). Ma on bogate tony i ciepłe dźwięki. Stalowe natomiast mają całkiem inne brzmienie.

Werble drewniane

Werbel brzozowy cechuje się mocnymi tonami górnymi i wyrazistymi dołami. To instrument dosyć głośny i bardzo wyrazisty. Werbel dębowy ma delikatną górę i ciepłe niskie tony – to dosyć uniwersalna opcja. Werbel z mahoniu natomiast doskonale wyśrodkowuje tony niskie, średnie i wysokie, nadając im ciepłe brzmienia.

Werbel topolowy ma delikatny tony górne i średnia, a także ciepły dół. To jedno z najtańszych instrumentów tego typu, jest używany głównie przez początkujących perkusistów. Werbel bukowy ma delikatny dźwięk i skoncentrowany. Góra i środek są bardzo wyraźne.

Werble akrylowe i stalowe

Bębny akrylowe cechują się tym, że są bardzo efektowne i mają ciekawe brzmienie. Potrafią wydobyć dźwięku klarowne i wyraziste. Werble stalowe natomiast są bardzo głośne, posiadają metaliczne dźwięku i mają charakter punkowy. Odpowiednie nastrojenie tych instrumentów pozwoli na wydobycie z nich całej gamy różnorodnych brzmień.

Każdy perkusista powinien dobrać bębny do muzyki, którą tworzy i do własnych oczekiwań. Wysokiej jakości werble kupisz w DrumCenter.