Shakery


Słowo shaker może odnosić się do różnych instrumentów muzycznych, głównie perkusyjnych, mających na celu wytwarzanie prostego rytmu. Tworzą przed wszystkim tło muzyczne lub dopełniają melodie. Często przez to potocznie nazywane są przeszkadzajkami. Nazwa ich odnosi się do tego, że trzeba nimi potrząsać w powietrzu, nie uderzaniu. 

Shakery mogą występować w różnych konfiguracjach. Różnią się nie tylko kształtem, ale i rodzajem wypełnienia – inny kształt wypełnienia lub jego waga. Właśnie od tego w głównej mierze zależy ich dźwięk. Ten prosty instrument można znać już od najmłodszych lat w formie zabawki. Dla większych perkusistów przeznaczone są najczęściej marakasy lub niewielkie shakery na palec. 

Shakery są już dość dawnym wynalazkiem, trudno określić jak dawnym, wiadomo jednak, że przywędrował on z Afryki. Zmieniło się na pewno ich stosowanie, od afrykańskich plemion do współczesnych muzyków rockowych. Niewielkie grzechotki wprowadzają do utworów świeżości i nowej ekspresji. Za ich sprawą można dodać ekspresji granej muzyce, dzięki temu może ona szybciej i wyraźniej wpadać w ucho słuchacza. 

Mimo, że wydaje się to bardzo proste, nie chodzi tu tylko i wyłącznie w potrząsaniu grzechotki w dwie strony. Warto poświęcić temu chociaż trochę uwagi aby nie było to całkowicie poza rytmem całego zespołu. Bycie dobrze skoordynowanym z perkusją i resztą kapeli jest tu czymś absolutnie koniecznym. Niekiedy wymaga to kilu prób.