Tanie vinyle i ich pochodzenie

płyta winylowa

Chociaż będziemy mówić o wynalazku z ponad stuletnią historią, który w umysłach wielu mógłby być prawie przestarzały, rzeczywistość jest taka, że dziś płyty winylowe są bardziej żywe niż kiedykolwiek. Prawdą jest, że wielu z nas, fanów muzyki, jest świadomych tego zjawiska, ale czy znamy ich pochodzenie i sposób powstawania, wśród wielu innych ciekawostek? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym klejnocie muzyki, poniższe wersy z pewnością Cię zainteresują.

Początek płyt winylowych

Płyty winylowe (zwane również gramofonowymi) to analogowy nośnik dźwięku w postaci płyty z polichlorku winylu, która jest wyżłobiona w kształcie modulowanej spirali. Zazwyczaj rowek zaczyna się na obrzeżach płyty, a kończy w pobliżu środka.

Ponieważ istnieją różne rozmiary, można je sklasyfikować w zależności od ich średnicy (w calach) i ich prędkości kątowej w obrotach na minutę (RPM). Dlatego też, w zależności od czasu trwania treści zapisanej na płytach, istnieją płyty o rozmiarach: 7″, 10″, 12″ i 16″ (obecnie nieużywane). Można je również sklasyfikować według ilości zawartego na nich materiału: Single (jedna piosenka na stronie), Extended Play (3-5 piosenek) lub Long Play (ponad 5 piosenek).

Źródło powstania płyt winylowych

vinyle

W skrócie, Thomas Edison jako pierwszy opatentował fonograf (1878), urządzenie zdolne do nagrywania i odtwarzania dźwięku. Zrobił to w następujący sposób: przekształcił energię akustyczną w energię mechaniczną, która została zmagazynowana w cylindrach pokrytych woskiem. Cylindry te, w kontakcie z igłą podłączoną do wzmacniacza, pozwalały usłyszeć nagrane dźwięki. Niestety, były one bardzo kruche i można je było usłyszeć tylko raz.

Dziesięć lat później Emile Berliner wynalazł gramofon (1888). W tym przypadku nagranie znajdowało się na płycie, która po zetknięciu z igłą mogła być wielokrotnie odsłuchiwana. Jednak dopiero w 1948 roku pojawiły się pierwsze płyty winylowe, gdyż poprzednie były wykonane z metalu i innych materiałów kompozytowych (których wadą była kruchość i ścieralność). Tanie winyle i popyt na muzykę sprawił, że sytuacja ta uległa poprawie: czas nagrywania wzrósł z czterech minut do czterdziestu pięciu.