Zestaw do czyszczenia płyt winylowych – jak dbać o nośniki, aby służyły przez lata?


Jeśli wiesz, jak czyścić płyty winylowe, będziesz mógł cieszyć się muzyką ze swojej kolekcji przez długi czas. Jeśli nie traktujesz płyt i adapterów w odpowiedni sposób, zaczną one ulegać degradacji i zarysowaniom. Wpłynie to na jakość dźwięku i skróci żywotność Twojej kolekcji. Warto już teraz zaopatrzyć się w zestaw do czyszczenia płyt winylowych.

Słuchanie winyli to nie tylko przyjemność z odsłuchu

Zadbana płyta zawsze brzmi o wiele lepiej niż brudna. Dla wielu osób pasja do płyt winylowych https://winylownia.pl/pl/products/analogis-mini-zestaw-do-pielegnacji-plyt-winylowych-i-igly-51449.html nigdy nie wygasła. Wręcz przeciwnie, z każdym rokiem jest ona coraz silniejsza. Dlatego też istnieje coraz większe zapotrzebowanie na przyrządy, które pozwalają dbać o wszystkie płyty i dokładnie je czyścić przed ponownym odtworzeniem – niezależnie od tego, czy są nowe, czy stare.

Ważną częścią procesu każdego melomana jest czyszczenie płyt za pomocą szczotki lub szmatki. Płyty winylowe są produkowane przez naciśnięcie gorącej metalowej płyty na miękki winylowy krążek. Powstała w ten sposób płyta jest następnie pokrywana cienką warstwą lakieru. Różni się to od płyt CD, DVD i Blu-ray, które są produkowane metodą cyfrową – dane są odczytywane z płyty za pomocą wiązki laserowej, a następnie przetwarzane na fale dźwiękowe przez głośniki lub słuchawki.

Mimo że nośniki te z punktu widzenia produkcji wydają się skrajnie różne, oba procesy mają jednak jedną wspólną cechę: z czasem na powierzchni może osadzać się kurz, tłuszcz i inne zabrudzenia, które mogą wpływać na jakość dźwięku i powodować uszkodzenia samej płyty.

Jak wyczyścić płyty wykorzystując zestaw do czyszczenia płyt winylowych?

Zestaw do czyszczenia płyt winylowych jest idealny do usuwania kurzu i brudu z rowków winylowych oraz do szorowania płyty winylowej podczas głębokiego czyszczenia. Jego podstawą jest dedykowany środek czyszczący, którego skład nie wpływa na stan płyty.

Zestaw zawiera miękką, aksamitną szczotkę w kompaktowym rozmiarze, która pozwala na swobodny chwyt podczas usuwania kurzu i brudu z rowków winylowych oraz mini szczotkę do pielęgnacji igieł gramofonowych, która chowa się w dedykowanej, zamykanej przegródce w etui produktu.