Przykłady instrumentów melodycznych i instrumentów niemelodycznych


Bardzo dużą grupę instrumentów stanowią perkusjonalia.
Jest to bardzo rozległy termin obejmujący zarówno instrumenty melodyczne, instrumenty niemelodyczne, jak i instrumenty etniczne. Instrumenty te charakteryzują się prostotą swojego wykonania, a mimo to wydają niesamowite w swoim brzmieniu dźwięki.

Jakie są instrumenty melodyczne, a jakie są instrumenty niemelodyczne?

Instrumenty melodyczne pozwalają na wygrywanie na nich przez muzyków zarówno melodii jak i rytmu. Do tej grupy instrumentów należą między innymi: dzwonki chromatyczne, ksylofon, wibrafon lub dzwonki rurowe. Natomiast niemelodyczne instrumenty pozwalają tylko na wygrywanie rytmu danej melodii. W tej grupie znaleźć można trójkąt, marakasy, bongosy, bęben, tamburyn czy werble. Wiele przykładów tych instrumentów znaleźć można w muzyce etnicznej różnych narodów. Z tego też względu uważa się, że wiele z nich ma swoje pochodzenie z różnych zakątków świata. Początkowo były to instrumenty prymitywne, dzisiaj perkusjonalia są instrumentami prawie, że klasycznymi, wykonany z jak najlepszych materiałów.

Lubiane przez muzyków współczesnych

Dzisiaj brzmienie tych instrumentów zauważalne jest w muzyce współczesnej i przez takich muzyków jest ono bardzo lubiane. Dźwięki wydobywające się z kalimby czy ksylofonu są tak ciekawe, że znacznie podnoszą one walory danego utworu. Tego typu instrumenty usłyszeć można zarówno w brzmieniach muzyki etnicznej jak i w brzmieniach muzyki współczesnej. Wykorzystują ją muzycy tworzący muzykę rozrywkową jak i poważną.