Tradycyjne pudełko akustyczne


Drewniane pudełko akustyczne nosi także nazwę bloku perkusyjnego lub agogo. Jest to bardzo stary, tradycyjny instrument rytmiczny pochodzący z Afryki, czyli dość egzotyczny. Nazwa oznacza dzwonek. Instrument jest użytkowany w capoeirze. Dzwonki lokuje się na zakrzywionym uchwycie.

Agogo posiada dwa lub trzy dzwonki. Na instrumencie gra się za pomocą drewnianego kołka lub metalowego pręta. Dźwięk pudełka akustycznego jest głęboki, ale też ciepły, naturalny w wyrazie. Często zespoły perkusyjne mają w zasobach takie pudełka. Niewiewlkie i niedrogie sprawdza się idealnie. Czasami nie tylko muzycy korzystają z tego instrumentu. Trenerzy podczas szkoleń integracyjnych lub rozwojowych mają ten instrument jako rekwizyt. Sprawdza się doskonale. 

Gdzie kupić agogo?

Pudełko akustyczne można nabyć w sklepach muzycznych tradycyjnych lub internetowych. Za jeden instrument płaci się kilkanaście złotych, co jest bardzo umiarkowaną ceną i dobrym wyborem. Na pewno warto korzystać z takiego instrumentu, aby muzyce nadać ciekawego, oryginalnego brzmienia. Agogo wyglądem przypomina wałek do ciasta lub skrzyneczkę. Kształt jednak nie ma znaczenia.

Ważne, aby w zestawie była pałeczka do grania na takim instrumencie. Produkt jest gładki, przeważnie w naturalnym kolorze, czasami może być ciemnobrązowy. Raczej nie spotyka się instrumentu w innym kolorze. Przeważnie amatorskie lub dziecięce zespoły muzyczne nabywają ten oryginalny wyrób, aby urozmaicić brzmienie albo zmienić nieco repertuar.